Çermik Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SON YORUMLANANLAR

  Türkiye'nin ikinci en büyük sulama barajının temeli atıldı

  Türkiye'nin ikinci en büyük sulama barajının temeli atıldı

  Tarih 07 Mayıs 2012, 01:13 Editör Admin

  Çermik Kale Barajı 16 bin 750 dekar alanı sulayacak

  Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde GAP projesi kapsamında, Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olduğu belirtilen Silvan Barajı, Ambar Barajı ile Silvan Sulama Tüneli'nin temeli atıldı. Çermik Kale Barajı 16 bin 750 dekar alanı sulayacak

  GAP'ın önemli projeleri arasında yer alan baraj ve sulama tünelinin açılış programına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakan Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu katıldı.

  Çevre ilçe ve köylerden çok sayıda çiftçi ve vatandaşta açılış törenindeki yerini aldı. Bazı çiftçiler sevinçlerini halay çekerek gösterdi. Açılış töreninde çevre iller ve Diyarbakır merkezden çok sayıda polis ve jandarma ekibi de yer aldı. Projelerle 2 milyon 450 bin dekar alanın sulanması bekleniyor. Yıllık 1 milyar TL gelir sağlanması planlanan Silvan Barajı'nın yüksekliği 174,5 metre olacak. 5 yıl içerisinde tamamlanması beklenen barajın temel i, Silvan Kaymakamlığı'nda törenle atıldı.

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu projelerin şimdiye kadar birer hayal olduğunu, şimdi ise gerçek olmaya başladığını ifade etti. Hayallerin gerçekleşmesi için GAP'a büyük miktarda para aktarıldığını ifade eden Şimşek, "Uzun yıllardır devam ediyor. Uzun yıllardır Silvan gündemdeydi. GAP'a 1990 ve 2002 yılları arasında ortalama 1,4 milyar liralık kaynak aktarılıyordu. Ama 2008'deki talimattan sonra yıllık ortalama 3,5-4 milyar liraya kaynak ayırmaya başladık. GAP'a aktarılan parayı artırdık. Bir an önce kalkınsın ve projeler hayata geçsin. Bütün yatırımların içinde GAP'ın aldığı pay,  yüzde 14'ten fazla. Önceki dönemlere baktığımızda ise yüzde 7 civarındaydı. GAP'a ayrılan kaynak Türkiye'deki yatırımlara oranı 2 kat arttı. Bu tabii ki bölgesel kalkınmışlık farklılıklarını kaldırması için büyük bir gösterge. Sadece topraklar suya kavuşmayacak sadece bu bölgede enerji üretilmiyor sulamayla birlikte yatırımla birlikte istihdamın arttırılmasını istiyoruz. Bölgenin ve Türkiye'nin en büyük sorunu iş ve aştır. Bu projeler bittiğinde bu bölgede çalışan sayısı yetmeyecek ilk defa başka yerlerden güneydoğuya göçler başlayacak. Bu projelerle birlikte milyonlarca kardeşimize iş imkânı sağlayacak. Suyla birlikte tarıma dayalı sanayi gelişecek bölgede üniversiteler kurduk. Dolayısıyla yetişmiş eleman sıkıntısı yok. Ulaştırmayı yaptık yetişmiş eleman var alt yapı var." şeklinde konuştu.

  "BÖLGEDE YÜZ LİRA YATIRIM YAPANA 116 LİRA VERİYORUZ"

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne 100 liralık yatırım yapan girişimciye 116 lira destek verdiklerini kaydeden Maliye Bakanı Şimşek, ilerleyen yıllarda ekonomi de bir patlama yaşanmasını beklediklerini söyledi. GAP'ın meydana getireceği potansiyeli için yatırımcıların teşviklerden yararlanması gerektiğini belirten Şimşek, GAP bölgesinde yer alan illerin en avantajlı 6. bölgeler arasında yer aldığını ifade etti. Bölgeye yatırım yapan girişimcilere bedava arazi verildiğini kaydeden Şimşek, 12 yıla kadar da vergi almadıklarını ve bankadan çekilen kredinin faizini karşıladıklarını anlattı.

  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Silvan Barajı'nın yılların özlemi olduğunu belirtti. Bu bölgenin çehresini değiştirecek bir proje olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, ekonomik ve sosyal refahı arttıracağına vurgu yaptı. GAP'ın 2008'de yeniden bir ivme kazandığını söyleyen Yılmaz, bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını anlattı.

  Her bölgenin eşit olması gerektiğini bildiren Yılmaz, "Geçmişte uzun yıllar yeterince yatırım yapılmadığı için bu bölgelerimiz Türkiye'nin ortalamasının altında kaldı. 2023 yılında 10 büyük ülke arasında olmak istiyoruz. Ekonomiyi, sosyal yapıyı, demokrasiyi artık ileri demokrasi olmalı diyoruz. Yeni Anayasa yapıyoruz. Türkiye'yi ileri götürürken bu bölgelerin geri kalması düşünülemez. Bir taraftan ülke gelişirken diğer taraftan bölgeler arası farklılıkları kaldırmak zorundayız. Bundan dolayı eylem planı ilan edildi. Ekonomik faaliyetler, ulaştırma ve altyapı çalışmaları devam ediyor. Kurumsal bir takım adımlar var” dedi.

  Diyarbakır ve Silvan için önemli bir gün olduğunu anlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şunları söyledi: "Rüyası çok eskiden beri görülen hayali eskiden kurulan Silvan Baraj Projesi'dir. Eroğlu'na baraj için çok sayıda başvuruda bulunduk. Silvan Barajı bu bölgenin işsiz fakir insanına aş bulmak için çok önemli. Bu bölgenin huzurun tesisi için ve işsizlik için çok önemli verim ve üretimin arttırılması için çok önemli zirai üretim için çok önemli.

  Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Türkiye'nin dünya genelinde artık başı dik bir ülke olduğunu kaydetti. Yapılan çalışmaların da bunu gösterdiğini dile getiren Eroğlu, her görüşmede Silvan Barajı Projesiyle ilgili konuşulduğuna vurgu yaptı. Toplam maliyetin 6 milyar lira olduğunu söyleyen Eroğlu, şu şekilde devam etti:

  "Diyarbakır yatırımlarda Türkiye'de en büyük pay alan illerden birisidir. Diyarbakır'a da bakanlıklar arasında en büyük yatırımı biz yapıyoruz. Şu ana kadar bu yılla beraber sadece bakanlığımız 2 milyar lira yatırım yapmış olacak. Kralkızı tünelinin birinci kısmı bitti. 12 kilometrelik cazibe kanalı bitti. Ayrıca buralarda taşkın koruma tesisleri yaptık 26 dereyi ıslah ettik. 23 yerleşim yerini taşkınlardan koruduk. Şu an devam eden tesislerle 1 milyon 350 bin dekar alanı sulamış olacağız. Batman sağ sahil sulama kanallarından Diyarbakır faydalanıyor önümüzdeki yıl mayıs ayında tamamlamış olacağız. Bunlarla alakalı bir diğer müjdem var Silvan Projesi'nden artık emin olunca şimdi yeni bir takım projeleri Çermik Kale Barajı ve Ergani Barajı’nın 16 bin 750 dekar araziye sulama yapmak için projeler yapıldı. Şimdi 11 tane dere ıslahı devam ediyor. Yemyeşil yapacağız Diyarbakır'ı."

  Yapılan konuşmalardan sonra müteahhitlerle sözleşmeler imzaladı. Eroğlu, müteahhitlerden söz aldıktan sonra temel atma töreni yapıldı.

  Bu haber 1916 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  BÖLGEDEN

  Diyarbakır'da 2 Vali Yardımcısı ve 1 Kaymakam tutuklandı

  Diyarbakır'da 2 Vali Yardımcısı ve 1 Kaymakam tutuklandı Diyarbakır’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruştu...

  Etkin pişmanlık çağrısı

  Etkin pişmanlık çağrısı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, FETÖ/PDY'nin 15-16 Temmuz'da gerçekleştirdiği eylemlerde...
  Hizmet unutulmaz!22 Ağustos 2016

  Reklam Alanı

   

  Copyriht - 2011 - Çermik Gazetesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan köşe yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu