Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ve bu kapsamda Diyarbakır Valiliği himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde ‘Ben Olsaydım’ temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı yapıldı.

Çalıştaya, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, ilçe kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Merkez Kayapınar ilçesinde bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda, il genelinde mevcut bağımlılık ile ilgili sorunları tespit etmek ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunmak amacıyla uyuşturucu, alkol, tütün, teknoloji ve davranışsal bağımlılık konuları ele alındı.

Vali Münir Karaloğlu çalıştayda yaptığı konuşmada; bağımlılığın sadece Türkiye’nin değil dünyanın da mücadele ettiği bir çağın hastalığı olduğunu söyledi.

Bağımlılıkla mücadelede yerelden genele söyleneceklerin, bu çalıştayda yapılacak tartışmaların Diyarbakır ve ülke için çok kıymetli olduğunu dile getiren Karaloğlu, bu çalıştayların bu noktada çok önemli olduğunu ifade etti.

Karaloğlu şöyle konuştu:

“Bağımlılık, insanı hem zihnen hem de ruhen felç eden, hayattan koparan, toplumları perişan eden bir sorun. İnsanoğlunun belki kendi eliyle ortaya çıkarmış olduğu bir hastalığı yine hep birlikte tedavi etme konusunda bir gayreti var. Onun için bununla hep birlikte topyekûn bir mücadeleye ihtiyacımız var.”

“En büyük mücadele ailede başlayacak”

Bağımlılığın her alanı ile ilgili kolluk kuvvetlerince mücadele verildiğini belirten Karaloğlu, bağımlılıkla topyekûn mücadele edilmesi durumunda başarı elde edilebileceğini kaydetti.

Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bağımlılık denince insanların aklına gelen ilk şey uyuşturucudur. Uyuşturucunun arzıyla ilgili Diyarbakır’da amansız bir mücadele var. Türkiye genelinde narkotik suçlarla mücadele konusunda Diyarbakır Emniyet Müdürlüğümüzün uygulamış olduğu ‘Narko Alan’ projesi Türkiye birincisi oldu. İl Jandarma Komutanlığımız yıllardır milyonlarca kök keneviri tarladayken yakalayıp imha ediyor. Ancak bu yetmiyor. Asıl önemli olan gencin, çocuğun bu beladan uzak durması. Bunu da en güçlü kalemiz olan aile ile sağlayacağız. En büyük mücadele ailede başlayacak.”  

Diyarbakır’da gençlik ve sporla ilgili çok önemli yatırımlara imza attıklarını anımsatan Karaloğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Gençlerimize kaliteli zaman geçirecek altyapıyı oluşturmak zorundayız. Diyarbakır'ın 17 ilçesinin tamamında gençlerimizin zamanını kaliteli geçireceği, gençlerimizin sokağa çıktığında istismara uğramadan fiziksel ve ruhen gelişimini tamamlayacak mekânlar ortaya koymak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımızla yürüttüğümüz çok önemli çalışmalarımız var. Bunları yapmazsak o zaman kötü niyetlilere gün doğmuş olur. Gençlerimizi onların insafına bırakmış oluruz. Onun için bu mücadelede kamusu, sivil toplumu, vatandaşı, ailesi, annesi, babası, her kim varsa ‘Ben Olsaydım’ sorusunu kendisine sorup bağımlılıkla mücadelede mutlaka katkısını ortaya koymak zorundadır.”

Bu çalıştay ile toplumun her kesimini farklı masalarda bir araya getirdiklerine dikkati çeken Karaloğlu, çalıştaya katkı verenlere ilin Valisi olarak teşekkür etti.