İlçemizde eğitimin aksamaması için herkese büyük bir görev düşüyor.

Bu haftaki sürmanşetimizde, ilçemizde okumaya gelen öğrencilerimizin haklı talebini dile getirdik.

Yıllardır Meslek Yüksekokulunda eğitim ve öğretim gören öğrenciler, yurt konusunda büyük sıkıntı yaşıyor.

Meslek Yüksek Okulunda geçtiğimiz yıllarda da bölümler konusunda sıkıntılar yaşanmış, biz de gazetemizde bunlara yer vermiştik.

Dünyanın en şifalı ikinci suyuna sahip ilçemizde, değerli büyüğümüz ve hemşerimiz Prof. Dr. Sedat Arıtürk’ün Dicle Üniversitesi Rektörlüğü döneminde Turizm ve Otelcilik bölümü açılmış, kaplıcalar bölgesinde de üniversiteye bağlı olarak Fizik Tedavi Merkezi ve uygulama oteli açılmıştı. Uzunca bir süre Dicle Üniversitesi tarafından ilçemize hasta sevki yapılmış, hastalar burada tedavi görürken, bölümü okuyan öğrenciler de uygulama otelinde bire bir eğitim almaları sağlanmıştı.

Fakat hem otel hem de Fizik Tedavi Merkezi kapatılarak hem eğitim hem de ekonomik anlamda ilçemiz sekteye uğradı.

Yine meslek yüksekokulunda açılan çocuk gelişimi bölümüne yıllarca öğretim görevlisi atanmaması nedeniyle bölümü kazanan öğrenciler kayıt yaptıramadı, bu anlamda da kaybeden ilçemiz oldu.

Şimdi de öğrenciler yurt sorunuyla karşı karşıya kaldı. Artan ev kiraları, öğrenciye ev verilmemesi ve artan ulaşım maliyetleri öğrencileri büyük bir çıkmaza sürükledi.

Haberde de okuduğunuz gibi, ilçemizi kazanıp da yurt olmaması nedeniyle okula kayıt yaptırmayarak ilçeden ayrılan çocuklar olduğunu okuldaki yetkili ağızdan öğrendik.

Bu konuyla ilgili gerekli girişimlerin sağlanarak ilçemize yurt yapılması sağlanmalıdır. Buraya ne kadar çok öğrenci gelirse ilçemize ekonomik anlamda katkısı daha fazla olacaktır.

Eskişehir gibi, Malatya gibi öğrenci kentleri diye adlandırılan şehirlerimiz olduğu hepimizin malumudur. Biz de yurt sorununu çözerek ve bölüm sayısını arttırarak bunu sağlayabiliriz.

Görüşmek dileğiyle...

Hoşçakalın...