Kırmızı Mercimek Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında ilçemiz çiftçilerine tohum desteği geldi. Kaymakam Vahit Yılmaz, ürünün hem insanlara hem hayvanlara hem de toprağa faydalı olduğunu söyledi.

İlçemize tahsisi yapılan 21 bin 450 kilogram tohum, 79 üreticimize İlçemiz Kaymakamı Vahit Yılmaz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Güden ve kurum personellerinin katılımıyla dağıtıldı.

İlçenin, tarım ve hayvancılık sektöründe Diyarbakır’ın ilk sıralarında yer aldığını belirten Kaymakam Vahit Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kırmızı mercimek, insan sağlığı açısından çok verimli, samanı hayvanlarımız için önemli, köklerindeki oluşan bakterilerle toprağın azot ile buluşmasını sağlaması sebebiyle toprak için çok faydalı. Yani bir ürünü ekiyoruz hem bize hem hayvanlarımıza hem de ekimini yaptığımız toprağa doğrudan faydalı oluyor. O yüzden biz de bunun ekiminin yaygınlaştırılması, geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kaymakam Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı, Valilik ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Çüngüş’te de dağıtıldı

Kırmızı Mercimek Tohumu, komşu ilçemiz Çüngüş’te de dağıtıldı. Kaymakam Tuncay Kaldırımın katıldığı tohum dağıtım töreninde Çüngüş’teki 59 çiftçiye 18.5 ton kırmızı mercimek tohumu dağıtıldı.