İlçemizde yaklaşık 5 ay önce yapılan ekmek zammının ardından yeni bir zam daha geldi.

Yapılan zamla birlikte 3,5 liraya satılan 320 gram ekmek 4 lira oldu. Diğer unlu mamullerin fiyatı değişmezken somun ekmek de 2 lira 25 kuruştan, 2 lira 50 kuruşa yükseldi.

Edinilen bilgiye göre, Fırıncıların, un fiyatlarına gelen zam ve işçi ücretlerindeki artış nedeni ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığına yaptıkları başvuru üzerine ekmek fiyatlarına yeni zam yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Özdemir, kararın Ramazan ayında alındığını fakat Ramazan dolayısıyla yansıtılmadığını ve 45 gün sonra fiyatların yansıtıldığını söyledi.

Daha önce yapılan ve ilçede tepkiye neden olan zammın ardından yapılan yeni zam, vatandaşların tepkisini çekti.

Yapılan yeni zamla birlikte ekmeğe 5 ay içerisinde 1,5 lira zam gelmiş oldu. 2022 yılının sonunda yapılan zamda sadece ekmeğe değil, lahmacun ve pide çeşitlerinin yapımına da 50 kuruşluk zam yapılmıştı.

Bu yeni zamdan bu ürünler etkilenmezken, somun ekmek de yeni zamla birlikte 5 ay içerisinde 75 kuruş zamlanmış oldu.

Vatandaşlar, artan ekmek fiyatlarına adeta isyan etti. Kalabalık ailelerin sadece ekmeğe aylık bin liranın üzerinde bütçe ayırması gerektiğini belirten vatandaşlar, bunun sonunun nereye varacağını endişeyle beklediklerini dile getirdiler.