İlçemizin ekonomi lokomotifi olan termal turizm bitme noktasına geldi. Hamambaşı bölgesine gelen turist sayısında yüzde 80 azalma oldu. İşletme sahiplerinden Hacı Akdağ, en işlek günde ancak işçi parasını çıkarabildiğini söyledi.

Dünyanın en şifalı ikinci sularına sahip olan kaplıcalarımıza gelen turist sayısı günden güne eriyor. Otellerin büyük bölümünün boş olduğu kaplıca bölgesinde önümüzdeki yıl bitme noktasına gelinmesinden endişe ediliyor.

Hamambaşı bölgesinde işletme sahiplerinden Hacı Akdağ turist sayısında yüzde 80 azalma olduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Artan ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün düşmesi herkes gibi bizi de etkileyen en önemli faktör oldu. Orta direk diye tabir edilen kesim ne yazık ki kalmadı. İşletmeler olarak genelde orta direğe hitap ediyorduk. Şimdi zengin zaten zengin, fakir ise fakir olarak yaşamını sürdürüyor. Orta direk diye bir şey kalmadı. Bu da bizi etkiledi. Zengin kesim deniz turizmini genelde tercih ediyor. Fakat bunlarına yanı sıra bizim sorunumuz pandemi döneminden önce başladı. Bir yerin gelişmesi için en önemli etkenlerden biri oraya ulaşılabilir olmasıdır. Maalesef yeni yapılan yol ile bizim termal turizm bölgesine olan bütün yollarımız kapandı. Bunda yönetim her katındaki insanın sorumluluğu vardır.

Projede geçmişte olduğu gibi hamambaşı bölgesine üç giriş olduğunu biliyoruz. Fakat bu yollar maliyeti ucuzlatmak için tek bir giriş bırakılarak yapıldı. Diyarbakır, Elazığ, Malatya tarafından gelen az sayıda insan bu bölgeye uğramadan direk Sinek Çayına gidiyor. Geçmişte ise girişler olduğu için buraya gelip birkaç gün kalıyordu. Bundan hep biz otel işletmecileri hem de çevredeki esnaflar kazanıyordu. Girişi olmayan termal turizm bölgesine kim gelmek ister?

Turizm denildiğinde her türlü işletme olur. Herkesin tercihine saygı duymak lazım. Alkollü mekanlar kapatıldı. Herhangi bir işletmenin alkol ruhsatı varsa o işletmeyi kapatmaya yetkiniz yoktur. Denetleme mekanizması sizsiniz, uygun olmayanların kapısına mührü vurabilirsiniz. Eğlence mekanları kapatıldı. Meydanda millet müzik dinleyip çayını içiyordu, onlar da kalmadı.

Hiçbir esnaf gelip burada doğru düzgün dükkan açmadı zaten açsa da eğer dükkan kendisinin değilse zarar eder.

Bu gidişle ne olacağını bilmiyoruz. En işlek günde ancak işçi parasını çıkartabiliyorum. El birliğiyle kaplıca bölgesinin bitirme noktasına getirdik. Görünen o ki gidişat karanlık ve bizler de nereye kadar dayanabiliriz bilmiyoruz.”