Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında gastronomiden turizme farklı alanlarda faaliyet yürüten esnafa yönelik geliştirdiği projelerle kentin tanıtımına katkı sunarken istihdamın arttırılması çalışmalarını destekledi.

UNESCO hazırlıkları sürüyor

Büyükşehir Belediyesi, kentin zengin gastronomisini dünyaya tanıtmak ve Diyarbakır’ın "UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı”na katılım çalışmalarıyla ilgili çalıştay düzenledi.

Esnaf ve Sanatkâr İşleri Daire Başkanlığı, kentin binlerce yıllık birikimini yansıtan zengin gastronomisini dünyaya tanıtmak için çalışmalarını sürdürdü.

Tarihi Sur İlçesi’nde yer alan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Cemilpaşa Konağı’nda düzenlenen çalıştayda Diyarbakır’ın Yaratıcı Şehirler Ağına katılım süreci tartışıldı.

Esnaflara “Kent tarihi ve bilinci eğitimi”

Büyükşehir Belediyesi esnafın turizm potansiyelinden pay almasını arttırmak amacıyla kafe, restoran, lokanta, tatlıcı, pastane, kuruyemiş, yöresel kıyafet, hediyelik eşya konaklama hizmetleri gibi turizm sektöründe çalışanlara yönelik “Kent tarihi ve bilinci eğitimi” verdi.

Fuarlar ve etkinliklerle şehir tanıtıldı

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, 1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarında ziyaretçilere Diyarbakır’ın yöresel yemekleri ikram edilirken, tarihini ve kültürünü tanıtan materyaller de hediye edildi.

Diyarbakır lezzetleri görücüye çıktı

Esnaf Daire Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında tarihi On Gözlü Köprüde ve Hz. Süleyman Cami meydanında yöresel lezzetleri tanıttı.

“Yöresel ve Turist Dostu Bayrak” uygulaması

Büyükşehir Belediyesi Yöresel tatlarla kente gastronomi kimliği kazandırılması, esnafın kentin tarihi, kültürü konularında bilgilendirilmesi ve gelen misafirlere bunu aktarabilmesi amacıyla proje hazırladı.

Vatandaşları girişimciliğe teşvik etmek amacıyla eğitim

Esnaf ve Sanatkâr İşleri Dairesi Başkanlığı ve KOSGEB İl Müdürlüğü ortaklığı ile vatandaşlara girişimcilik eğitimi verdi.

Sektörel ihtiyaçlara uygun eğitimli iş gücü sayısını artırmaya yönelik yürütülen projede, KOBİ uzmanları tarafından verilen eğitimlerden 140 kişi faydalandı.

Vatandaşlar sahte ve düşük ayarlı altın konusunda bilgilendirildi

Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKO) ile birlikte kentte son dönemde artan sahte ve düşük ayarlı altın dolaşımına karşı, vatandaşı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hizmet sektörü çalışanlarına hijyen eğitimi

Esnaf Daire Başkanlığı, yiyecek-içecek sektöründe çalışanların vatandaşlara daha iyi hizmet sunması ve daha hijyenik koşullarda üretim yapmalarını sağlamak amacıyla eğitim verdi.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda, uzman eğitmenler, sektör çalışanlarına kişisel temizlik, işyerlerinde hijyenin önemi, işyerlerinin temizliği, dezenfeksiyon, işyerlerinde kullanılan alet ve ekipmanların temizliği, risk gruplarına göre gıdalar, gıda güvenliği, gıdaların muhafaza koşulları, gıda kaynaklı hastalıklar, mutfak kuralları, zehirlenmeler, bulaşıcı hastalıklar ve mikroorganizmalar başlıklarında bilgilendirdi.

Eğitimin sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verildi.