Değerli okuyucularımız Ülkemizde alınan vergi türlerinden biriside değer artış kazancı vergisidir. Gayrimenkul alan bir kişi bu gayrimenkulü 6 yıl geçmeden satacak olursa vergi ile karşılaşacaktır. Bu verginin adı Değer Artış Kazancı Vergisidir. Birçok insan bu kazanç vergisini ödemek zorundadır. Artan enflasyon ve piyasa durumları nedeni ile Gayrimenkullerde piyasa artışına göre değelermiş bulunmaktadır. Satın aldığınız bir gayrimenkulü alış tarihinizin üzerinden 5 yıldan az bir süre geçtikten sonra satmaya karar verdiğinizde bu satıştan elde edilen kazancın belli bir kısmı Gelir Vergisi Kanununun 80. maddesine göre devlete ödeniyor.

Değer Artış Kazancı Vergisi, gayrimenkulün satıcısından tahsil edilen bir vergi türüdür. Bir gayrimenkul, alınış tarihinden sonra 5 yıl içerisinde değer artışı gösterebilir. Sahip olduğunuz; Arazi, Bina, Maden suları, Memba suları, Madenler, Taş ocakları, Kum ve çakıl çıkarma yerleri, Tuğla ve kiremit harmanları, Tuzlalar, Voli mahalleri ve dalyanlar, Gayrimenkul olarak tescil edilen haklar, Gemi ve gemi payları ile motorlu tahmil ve tahliye vasıtalarının 5 yıl içinde satılması durumunda Gelir Vergisi Kanunu’nun 80. maddesine göre değer atış kazancı kapsamında vergilendirilmektedir.  

 

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Nasıl Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?

 

Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya en yakınınızdaki vergi dairesinden yapabilirsiniz. Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Beyanname Verme ve Ödeme Dönemi. 2021 yılı içinde satışı yapılan gayrimenkul için 2022 yılının mart ayının 1 ile 31 arası Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi verilir ve yine 2022 yılının Mart ve temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenir. Ödemenizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden anlaşmalı oldukları bankaların kredi kartlarıyla, internet bankacılığı aracılığıyla veya herhangi bir vergi dairesini ziyaret ederek yapabilirsiniz. İstisna kabul edilen tek durum, gayrimenkulün miras ya da bağış gibi yollarla alınmış olmasıdır. 5 yıllık sürenin işleyişinde esas alınan tarih ise tapu devir tarihleridir.

Herhangi bir ceza ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka Gayrimenkul satışlarınızdaki Değer artışlarınız takip edip ilgili dönemlerde mutlaka beyannamesini vererek ödemesini yapınız.

 

 

                                                                                        Recep GÜNDEM

                                                                             Serbest Muhasebeci Mali Müşavir