Komşu ilçemiz Çüngüş’ün Karakaya Baraj Gölü kıyısında, Akdeniz iklimine sahip Geçit Mahallesinde yetiştirilen narların bir kısmı nar ekşisine dönüştürülüyor, bir kısmı ise kışın tüketilmesi için balkonlara ve evlerin çatısına asılarak muhafaza ediliyor.

Mikroklima iklime sahip Geçit mahallesinde onlarca ağaçta nar başta olmak üzere portakal, mandalina, limon, zeytin, cennet hurması gibi birçok meyve üretiliyor.

Yılın bu ayında köyde nar bereketi yaşanıyor. Ağaçlardan toplanan narlardan çatlamamış olanlar meyve suyu üretimi için fabrikalara gönderiliyor. Çatlayan narlar kabuklarından ayıklandıktan sonra ezilerek suyu çıkarılıyor.

Nar suyu, kurulan kazanlarda odun ateşinde saatlerce kaynatılarak, nar ekşisine dönüştürülüyor. Hasadı yapılan narın bir kısmı ise kışın tüketilmek üzere balkonlara ve evlerin çatısına asılıyor.

"Bu köyde geçim kaynağımız nar"

Geçit Mahalle Muhtarı Cuma Toğrul, köylerinin özel iklim yapısıyla Akdeniz Bölgesi'ne özgü meyve çeşitlerini yetiştirmeye elverişli olduğunu söyledi.

Köyde yetiştirdikleri narlarda hasat zamanı olduğunu ifade eden Toğrul, "100 tona yakın hasadımız oldu. Fabrikaya da gönderdik. Bir kısmını nar ekşisi yapıyoruz. Bu köyde geçim kaynağımız nar" dedi.

Nar ekşisini geleneksel yöntemlerle hazırladıklarını anlatan Toğrul, hiçbir katkı madde kullanmadıklarını belirtti.

Toğrul, kaynatma ve damıtma yöntemi ile hazırladıkları nar ekşisinin birinci kalite olması için 100 kilogram nardan ortalama 3 litre nar ekşisi hazırladıklarını kaydetti.

Balkonlara "kışlık nar" asılıyor

Eski bir geleneği de sürdürdüklerini dile getiren Toğrul, kış aylarında tüketilmek üzere bir miktar narı da balkonlara ve evlerin çatısına astıklarını anlattı.

Toğrul, "Bu narları hastalarımız için hamileler için balkonlara asıyoruz. Astığımız narların sonbahar güneşinde kabuğu kuruyor, şubat ve mart aylarına kadar dayanıklı kalıyor. Bunlara 'kışlık dermanlık nar' diyoruz. Markette, pazarda bulamazsın ama evlerimizde rahatlıkla bulursunuz" diye konuştu.