-          2022 yılı değerlendirme toplantısı yapıldı

 

İlçemiz 2022 değerlendirme toplantısında genel sorun olarak su ve enerji n plana çıktı.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de aynı anda yapılması talimatı verilen 2022 değerlendirme toplantısı Kaymakamlık toplantı salonda yapıldı.

Kaymakam Vahit Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, kurum amirleri ile kırsal ve merkez mahalle muhtarları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kaymakam Vahit Yılmaz, İçişleri Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda muhtarlar içinde AFAD gönüllüsü olmak isteyenlerin kendilerine bildirmelerini, eğer istenilmemesi durumunda kendilerinin seçim yapacağını söyledi.

Kaymakam Yılmaz, bir diğer konunun da okul servis taşımacılığı konusunda büyükşehir belediye taşıma belgesinin alınması olduğunu söyledi. Büyükşehir belediyesinin sadece evrak parası aldığı bu fırsatın servis taşıyıcıları tarafından mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kaymakam Yılmaz, taşıma belgesi almayan servislerin öğrenci taşımacılığı yapamayacağını söyledi.

Kaymakam Yılmaz, 2022 yılının değerlendirirken aynı zamanda bu yılda yapılacak çalışmaların da değerlendirileceğini belirterek sözü muhtarlara bıraktı.

Muhtarlar genel olarak kırsal mahallelerde su sıkıntısı ve elektrik kesintilerinin sık olmasından dert yanarken ulaşımda da henüz yolları tamamlanmayan mahallelerdeki ulaşım sıkıntısını dile getirdiler.

Kaymakam Vahit Yılmaz, kurak bir bölgede yaşadıklarını ve kurak bir mevsim geçirdiklerini belirterek, Diyarbakır’da Vali Ali İhsan Su başkanlığında düzenlenen toplantıda dile getirilen tüm sıkıntıların iletildiğini belirtti.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu da Vali Su ile yaptıkları görüşmede köye 5 kilometreye kadar uzak olan kaynağa şebeke döşenmesine onay aldıklarını, bu durumda olan mahallelerin başvuru yapabileceğini söyledi.

DİSKİ Şefi 2022 yılında Yeşilova Mahallesinde sondaj çalışmalarının yapıldığını, 2023 yılında Akçaörten, Karataş ve Kalecik mahallelerinin sondaj çalışmaları programı içerisinde yer aldığını, saha çalışmalarıyla bu sayıyı arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Elektrik konusunda da sürekli kesinti olan kırsal mahalle muhtarlarının ilçe DEDAŞ Şefliğine giderek sorunlarının çözümü için çalışmaların yapılacağını söyledi.

-Bu yıl tüm kırsal mahallelerin mucurları yapılacak

Kırsal mahalle yollarının eksik olanların veya hiç yapılmayan yolların ulaşımda aksamalara neden olduğunu dile getiren muhtarlar bu yıl çözüm beklediklerini belirttiler.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, ihaleyi alan firmanın bu yıl yolların yüzde 50 ile 60 arasını tamamlamasını beklediklerini fakat firmanın bunu gerçekleştiremediğini söyledi. Belediye Başkanı Karamehmetoğlu; “Bu yıl tüm kırsal mahallelerimizin mucur çalışmalarını tamamlayacağız. Tüm mahallelerde kilitli parke taşı çalışmalarını başlatan benim. 32 mahallemizde kilitli parke taşı çalışması yaptık ama eksiklerimiz var ve elimizde sihirli değnek yok. Mevcut imkanlar dahilinde eksik olan ve yolları gerçekten kullanılamaz halde olan mahallelerimizi yapmaya çalışacağız” dedi.