-          Bu okul tüm iş insanlarımıza, imkanı olanlara güzel bir örnektir

                               

Hayırsever iş insanı Alettin Bahçeci'nin, vefat eden oğlu Hakan Bahçeci anısına yaptırdığı okul ve caminin açılışı Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Vali Su, bu okulun tüm iş insanlarına ve imkanı olanlara güzel bir örnek olduğunu söylerken, Alaettin Bahçeci ise, öğrencilere hedeflerinin her zaman yeni şeyle öğrenmek ve kendilerini geliştirmek olması gerektiğini belirtti.

Okulun açılışı için düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okunmasının ardından Vali Ali İhsan Su, güzel bir okulu gençlerin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Vali Su, bugün güzel bir açılış yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Çok değerli iş insanı, dünyaya bakliyat ve gıda sektöründe damgasını vurmuş, önemli hizmetler yapmış, değerli kardeşimizin adına yapılan okulu açıyoruz. İş insanımızın vizyonu var. Biliyor ki geleceğe damga vuracak kişiler küçüklükten yetişecek. İyi bir eğitimle bu seviyelere gelecek. Kendisi gibi Hakan Bahçeciler olacak, dünya çapında iş insanları olacak. Onun için kendi memleketinde güzel eser bıraktı. Hem ülkemizin gelişip kalkınmasına hem de dünyada insanlığın faydasına önemli hizmetleri gerçekleştirmiş olacaklar. Bu okul aynı zamanda tüm iş insanlarımıza, imkanı olanlara da güzel bir örnektir. Güzel örnekleri çoğaltmamız gerekiyor."

Eğitimin çok önemli olduğunu, eğitime yapılan her yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu belirten Vali Su, bu anlamda çok güzel bir okulun ilçeye kazandırıldığını kaydetti.

Kent genelinde eğitime yönelik önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini anlatan Su, Diyarbakır genelinde 199 proje, 3,5 milyarlık eğitim yatırım hizmeti gerçekleşeceğini ve her alanda çalışmaların hızla yürütüldüğünü belirterek sözlerini noktaladı.

İş İnsanı Alaettin Bahçeci ise Hakan sizlerden biri diyerek şöyle konuştu; “Oğlum Hakan sizden biri, bir öğretmen çocuğu. Kim bilirdi ki Hakan dünya ticaretine yön verecek, karar verecek biri olacak. Kim bilirdi ki hakan Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı olacak. Kim bilirdi ki Hakan’ın doğum günü, Dünya Susam Günü olacak. Bunları Hakan’ı övmek için anlatmıyorum. Hakan sizlersiniz. Hedefiniz her zaman yeni şeyler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek olsun. Liseyi üniversiteyi bitirmek maharet değil. Kendinizi okulla sınırlandırmayın, eğitimin, hayat boyu devam eden bir faaliyet olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.  Hayallerinizden vazgeçmeyin, erişilmez, ulaşılmaz dediğiniz şeyler, sizlere çok yakın olan şeylerdir. Bunları anlattım ki, bunlar Kaf dağının arkasında şeyler diye düşünmeyin. Erişilmez iş, erişilmez makam yoktur. Hakan’ı örnek alarak cesaretlenin. Hayallerinizi, hedeflerinizi devamlı tutturabilmek için bakın kitap okumayı tavsiye etmiyorum, kitap okumayı mecbur kılıyorum. Bir öğretmen olarak kitap okumaktan vazgeçmeyin. İşte hedeflerinize ancak böyle ulaşabilirsiniz. Okulumuzun yeni Hakanlar yetişmesi, ilçemizin gurur tablosuna yeni Hakanlar eklenmesine vesile olmasını diliyorum.”

                Kaymakam Vahit Yılmaz ise ilçemize çok önemli bir eser kazandırıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Hakan Bahçeci ağabeyim olur. Benimle aynı gün doğmuş ve bundan tam 21 yıl önce bugünü Dünya Tahıl Günü olarak kabul ettirmiş ve bu benim için çok kıymetlidir. Yüce Allah, hak baki olduğunda bu dünyada yapılan sevapların, işlenen günahların sona ereceği ve sonsuz ahiret hayatına kadar bunlarla devam edileceğidir. Ancak hadislerimizde de buyurulduğu üzere üç unsurdan bahsedilmektedir. İnsan bu dünyadan göçtükten sonra sevap kapısını kapatmayan, devam eden unsurlardır. Birisi ilimdir, birisi hayırlı evlat yetiştirmektir. Diğeri de Alaettin Bahçeci hocamızın da yaptığı gibi bu dünyada bir şekilde insanlığa faydalı olacak güzel miraslar bırakmaktır. Onun için bu çok anlamlı davranıştan ötürü kendilerine saygılarımı sunuyorum.”  

                Belediye Başkanı konuşmasında; “Nice Hakanlar yetişecek. Hakan Bahçeci çok sevdiğimiz bir hemşerimizdi. İlçenin yetiştirdiği değerli bir iş insanıydı. İlçesine hizmetleriyle her konuda katkıda bulundu. İlçe için ne istediysek ne söylediysek esirgemedi. Böyle bir hemşerimizle gurur duyuyoruz.

Çermikli iş insanlarımıza, hemşerilerimiz var ama önemli olan ilçesine katkı sunmaktadır. İşte Hakan Bahçeci Anadolu Lisesi, tarihe iz bırakıyor. Nice Hakanlar, kaymakamlar, savcılar ve bürokratlar yetiştirecek. Gençlik bir ülkenin işlenecek madenidir. Onun için iyi gençler yetiştirildiği zaman ülkemiz daha ileri gidecek ve ülkemiz daha da kalkınacak. Kıymetli hocama bu değerli eserden dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, ders zili çalındı. Vali Ali İhsan Su, Alaettin Bahçeci, Kaymakam Vahit Yılmaz, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ve beraberindekiler, sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etmesinin ardından program sona erdi.