Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kadın istihdamı ve sosyal sorumluluk projelerini geliştirmek amacıyla 2022’de farklı çalışmalar yürüttü.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, alanında uzmanlarca kadınlara psikolojik destekte bulundu, manevi danışmanlıkla kadınların sorunlarına çözüm sundu.

Kadınlara yönelik yürütülen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 82 no’lu burç “Dağkapı Sur Kadın Kültür Merkezi” olarak hizmete sunuldu.

Merkezde kadınlara ücretsiz psikolojik destek hizmeti verildi. Danışmanlık talep eden kadınlar, tüm psikolojik çalışma alanlarında psikoterapi süreçlerinden faydalandı.

Merkezde Okuma- Yazma, Kur'an-ı Kerim, Tefsir, El Sanatları, Psikolojik Destek, Manevi Rehberlik, Sosyal Hizmet, Yakın Savunma, Oyun Odası ve Aşçılık kursları verildi.

Diyarbakır Kadınlarının Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Kadın Yaşam Merkezlerinde Okuma-Yazma, Hasta ve Yaşlı Bakımı, Güzellik ve Saç Bakımı, El Sanatları, Step ve Aerobik, Din Eğitimi ve Kur’an-ı Kerim, Giyim Üretimi ve Aşçılık alanlarında mesleki ve destekleme kursları verildi. Bu kurslardan faydalanan kadınların çocukları için oyun odaları hizmet verildi. 2022’de mesleki ve kişisel gelişim kurslarından yaklaşık 5 bin 500 kadın ve çocuk faydalandı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, evde bakım hizmetlerinden yararlanan vatandaşlara daha nitelikli hizmet vermek için çalışmalar yürüttü. Bu kapsamda Hasta ve yaşlı öz bakımına destek olacakların eğitim kursu düzenlendi.

Kursta; yaşlılığın tanımı ve özellikleri, yaşlıların rehabilitasyonu ve ihtiyaçları, yaşlıların günlük bakımı, hastanın gereksinimleri ve hijyen kuralları, hasta ünitesi ve hasta yatağı ile ilgili uygulamalar, yatak yarası tedavisi ve korunma yolları, sürgü, derece, nabız ve solunum, hastayı rahatlatma teknikleri ve kullanılan araçlar, hasta ve yaşlılarda beslenme, pansumanlar, kanamalar ve ilk yardım, suni teneffüs ve kalp masajı gibi çeşitli konuları işlendi.

Uygulamalı ve teorik bilgilerin verildiği ve bir ay süren kursu başarıyla tamamlayan 95 öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verildi.

Kursiyer kadınlar tarihi mekânları gezdi

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Dicle Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezinin (DÜKSAM) işbirliği ile Benusen Kadın Yaşam Merkezi'nde eğitim gören kadınlar için kentteki tarihi ve turistik mekânlara gezi düzenledi.

Hz. Süleyman Cami yerleşkesinde bir araya gelen kadın kursiyerler, İçkale Müze Kompleksi, Ulu Cami ve On Gözlü Köprü’yü gezdi, tarihi yapılarla ilgili bilgiler aldı.

Çay Bizden Muhabbet Sizden

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın belediye hizmetlerinden daha iyi faydalanması ve taleplerin birebir dinlenmesi amacıyla başlattı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, çocuk gelişimci ve sosyal çalışma uzmanlarının da aralarında bulunduğu ekiplerle çat kapı ev ziyaretleri gerçekleştiriyor. Proje kapsamında toplam 17 ilçede 875 ev ziyaret edildi.