Komşu ilçemiz Çüngüş’te Şehit Nurettin Yıldırım’ın kabrinin yapımı için Kaymakamlığı müracaatta bulunan şehit yakınları, Kaymakamın “resmi olarak şehit değildir” denilerek yapmadığını iddia etti. Diyarbakır Valiliği şehidin kabrini standartlara uygun yaparken, Milli Savunma Bakanlığı da şehidin kabri başına bayrak ve bayrak direği gönderdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan şehit kardeşi Hayrettin Yıldırım, iki yıl önce Kaymakamlığa başvurmalarının ardından gelen cevapla yıkıldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Talebimin üzerinden 17 ay geçmesine rağmen bu talebimle ilgilenilmedi. Konuyu tekrar gündeme getirdiğimde Çüngüş Kaymakamı Tuncay Kaldırım, resmi ve şahsi sosyal hesabından ağabeyim Nurettin Yıldırım’ın resmi olarak şehit olmadığını ve bu nedenle mezarını yapamayacaklarını söyledi.

Bu cevap üzerine şehit anne, babası ve biz şehit yakınlarının acısı yeniden tazelendi. Devletin Kaymakamının şehidimiz için “resmi olarak şehit değildir” demesi ve bunu sosyal medya üzerinden yayınlaması bizler için yakınımızı kaybetmekten daha büyük bir acıydı.

Fakat bu hataya devletin yetkili makamları izin vermedi. Resmi belgelerle kardeşimin kabrini yaptırarak gerekeni yaptı.

Çüngüş’ün Elyos kırsal mahallesinde bulunan ağabeyim Şehit Nureddin Yıldırım'ın kabrini Diyarbakır Valiliği yönetmelik ve standartlara uygun yaptırırken, Milli Savunma Bakanlığı da Ankara'dan bayrak ve bayrak direği gönderdi.

Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan Milli Savunma Bakanlığına, İçişleri Bakanlığına, Diyarbakır Valisi Sayın Ali İhsan Su ve vali yardımcılarına, Diyarbakır Şehit Aileleri Dernek Başkanı Rıdvan Işık ve yönetimine, Ak Parti Çüngüş İlçe Başkanı Sayın Zübeyir Arslanca ve teşkilatına, her zaman yanımda olan ve şehidine sahip çıkan çok kıymetli hemşerilerime teşekkür eder sevgi, saygı ve şükranlarımı sunarım.”