Diyarbakır'da kırsalda yaşayan kız çocuklarına yönelik açılan “Konuk Evi Kız Yurdu”nda eğitim görüp Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) giren 100 kişiden 61’i üniversiteye yerleşerek hayallerine kavuştu.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde geçen yıl hizmete açılan "Konuk Evi Kız Yurdu", geçen yılın eğitim ve öğretim sezonunda öğrencilere ücretsiz barınma ve eğitim imkanı sağladı.

Kırsalda eğitim imkanına ulaşmada zorluk çeken kız çocuklarına yönelik hizmet verilen yurtta, lise ve dengi okullardan mezun olan kız öğrenciler, Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarına hazırlandı.

Dersliklerin yanı sıra kütüphane, bilgisayar ve satranç odası ile Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi'nin de yer aldığı yurtta alanında uzman öğretmenler, öğrencilere hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 7 gün eğitim verdi.

Eğitimin ardından sınava giren 100 öğrenciden 61'i aralarında tıp, hukuk ve eczacılık fakültelerinin de olduğu çeşitli bölümlere yerleşerek hayallerini gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ömer Buğday, kız yurdunun lise ve dengi okullardan mezun olan öğrencilerin barınabileceği bir yurt olduğunu söyledi.

Yurdun, kırsal mahallelerde bulunan öğrencilerden oluştuğunu belirten Buğday, “Yurdumuz, maddi durumu iyi olmayan ve evde çalışma imkânı olmayan öğrencilerimizin kaldığı yerdir” diye konuştu.

7 derslikte 19 öğretmen eşliğinde eğitim

7 derslikte 19 öğretmen eşliğinde öğrencilerin eğitim aldığını belirten Buğday, eğitimlerin yanı sıra öğrencilerin sosyal ve kültürel anlamda da geliştiğini kaydetti.

Öğrencileri en iyi hizmeti vermek için yoğun çaba sarf ettiklerini aktaran Buğday, şunları ifade etti:

“Biz haftalık olarak planlarımızı kültürel faaliyetlerle de süslüyoruz. Tiyatrolara götürüyoruz, sinemaya götürüyoruz, piknikler yapıyoruz, konserlere götürüyoruz. Haliyle buradaki öğrencilerimiz sıkılmıyor. Hatta belki köyde ya da ilçede yapmadığı şeyleri de burada yapmış oluyor.”