Diyarbakır İl AFAD Müdürlüğü Gönüllüleri ilçemiz Hanbaşı Caminde eğitim gören Kuran kursu öğrencilerine afet farkındalık eğitimi verildi.

"Afet Farkındalık Eğitim Yılı" faaliyetleri kapsamında Hanbaşında eğitim gören 200 kuran kursu öğrencisine yönelik düzenlenen eğitimde; afet ve acil durum anında ilk 6 saatin önemi, yaşam çevremizdeki riskler, afet sigortası, bina güvenliği, tahliye ve toplanma alanları, deprem, yangın, çığ, heyelan, sel, gönüllülük sistemi, afet ve acil durum planı, afet ve acil durum çantası konuları anlatıldı ve öğrencilerle birlikte uygulamalı olarak yapıldı.

AFAD Çermik Temsilcili Bilal Çelikten, depremin hayatımızın bir gerçeği olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Atalarımızın dediği gibi “Ağaç yaşken eğilir” biz de küçük yaştan itibaren toplumun her kesimine farkındalık eğitimi vererek bilinçlendirme çalışmamızı sürdürüyoruz. Çocuklarımızın ilgili bizleri çok sevindirdi. Birlikte uygulamalı olarak deprem esnasında yapmamız gerekenleri gerçekleştirdik. Eğitim sonrası çocuklarımıza ilgili materyaller dağıttık. Bu tür çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek.”