Dicle Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin ilçemizde yurt çilesi sürüyor. Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Mustafa Altan, yurt olmaması nedeniyle kaydını yaptırmayarak ilçeden ayrılan öğrencilerin olduğunu söyledi.

İlçemizde meslek yüksekokulu öğrencilerinin uzun süredir dile getirdikleri yurt talebi bir türlü çözülemedi. Hakan Bahçeci Anadolu Lisesi açılışında Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’ya yurt taleplerini ileten öğrenciler, yine toplu konut temel atma töreninde Vali Su’ya sorunu bir kez daha iletti. Vali Su, sorunun çözümü için çalışmalar yürüteceklerini kendilerine söylediklerini belirten öğrenciler, sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini söylediler.

Artan ev fiyatları ve ulaşım maliyetlerinin artması nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini belirten öğrenciler şöyle konuştular; “Zaten öğrenciye pek ev verilmiyor. Verilse bile ev kiraları çok yüksek. Öğrenci olarak bunu karşılamamız mümkün değil. Daha önce ulaşım ücretleri nedeniyle merkezde oturan arkadaşlarımız ve bizler hem belediye hem de normal minibüslerle gidiş-dönüş sağlayabiliyorduk. Fakat şu durumda bir öğrencinin her gün gidiş gelişi eğer otobüs doluysa veya yetişememesi durumunda 70-80 lira arasında değişiyor. Bu bir öğrenci için ciddi bir miktar. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz.”

Çermik Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Mustafa Altan da öğrencilerin kendilerinden haklı bir talepte bulunduklarını bunun için de yönetimle görüşmelerini sürdürdüklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Öğrencilerimizin barınma konusunda ciddi problemleri var. Burada tanıdığı, ahbabı olanlar bir şekilde idare ediyor fakat tanıdığı olmayanlar gerçekten ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu yıl Diyarbakır dışından okulumuzu kazanıp da kayda gelen ve yurdun olmadığını gören ebeveynler okula kaydını yaptırmadan çocuğunu geri götüren vatandaşlar oldu. Çocuklarımızın bir an önce bu sorunun çözümünün gerçekleşmesini umuyoruz.”