Çanakkale zaferinin 107. yıl dönümünde, şanlı zafer kutlanırken bu toprakları vatan kılmak uğruna can veren şehitler de yad edildi.

“18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” kapsamında bir dizi program gerçekleştirildi. 

Vali Münir Karaloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen programlar, Hava Şehitliği’ndeki çelenk sunma töreniyle başladı. Çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve atışının ardından okunan İstiklal Marşıyla başlayan çelenk töreni, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle birlikte şehitler için edilen dualarla devam etti. Tören, Vali Karaloğlu’nun Şehitlik özel defterini imzalaması ve şehit kabirlerine karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.

Törenin ardından Karaloğlu, 7. Kolordu Komutanlığı tarafından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen şehitleri anma programına katıldı.

Kültür Merkezindeki program sonrası şehit ve gazi aileleriyle orduevinde düzenlenen yemekte bir araya gelen Vali Karaloğlu, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale zaferinin, tarihe altın harflerle yazılan çok önemli zaferlerden biri olduğunu söyledi.

İmkânsızlıklar içerisinde bitap düşmüş bir milletin topraklarında fırsat kollayan düşmanın, bu milletin imanını, cesaretini, kararlılığını ve fedakarlığını hesaba katmayı unuttuğunu vurgulayan Karaloğlu, Çanakkale sularının düşmana mezar olduğunu ifade etti.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Onlar o günün koşullarında en gelişmiş gemileriyle, silahlarıyla ve en zinde askerleriyle önce boğazdan geçmek istediler. Ancak zannettikleri gibi olmadı. Sonrasında 25 Nisan’da karadan taarruz yaparak Gelibolu Yarımadası’ndan çıkıp İstanbul’a ulaşmayı denediler. Orada da bu milletin cesur, kahraman ve fedakâr askerlerini karşılarında gördüler. Geçemeyeceklerini anlayınca da arkalarına baka baka gittiler.”

Bu toprakların kolay vatan kılınmadığının altını çizen Karaloğlu, “Her santimetrekaresi şehit kanıyla sulanan bu topraklar için dün ecdadımız fedakarlık yaptı. Bugün sırası gelen bizler de fedakârlık yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.