Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemize tahsis edilmesi beklenen et taşıma aracı iki yıldır çözülmedi. Etler, ya sepetli motosikletler ile ya da kasapların kendi araçlarıyla taşınıyor.

Uzun zamandır süren et arabası sorunu bir türlü çözülmüyor. Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Özdemir, konuyu defalarca giden Valimize iletmemize rağmen bir sonuç alamadık dedi.

İlçemizde daha önce bulunan mevcut et arabasında soğutma sisteminin olmaması ve günümüz koşullarına hitap etmemesi nedeniyle kaldırılmasının ardından et arabası sorunu bir türlü çözüme kavuşturulmadı.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Özdemir, bu çağda etlerin sepetli motosikletlerle taşınmasının ilçemize yakışmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu konuyla ilgili defalarca Valimiz ile hem merkezde hem de ilçemize yaptıkları ziyarette görüştük ve bir araç tahsisi yapılması talebimizi ilettik. Özellikle pandemi döneminde bizler sağlıksız koşullarda et yedik ve yemeye de devam ediyoruz. Kasaplar et aracı olmadığı için sepetli motosikletlerle sokak aralarından, toz toprak içerisinde etlerini dükkanlarına getiriyorlar.

Bu çağda belgesellerde gördüğümüz ilkel toplumların açık alanda et satılmasının bir örneğini bizler yaşıyoruz. Onlar satıyor biz de taşıyoruz. 50 bin nüfuslu bir ilçeyiz ve Diyarbakır’ın örnek ilçesiyiz. Fakat biz bunun karşılığını da almak istiyoruz.

Her defasında tahsis edileceği sözü verilen et arabası sorununun çözülmesini bir an önce bekliyoruz. Hiç kimsenin bizlerin sağlığıyla oynamaya hakkı yok.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi garajında ihtiyacımızı karşılayacak hiç mi araç yok? Bunu gerçekten hak etmiyoruz.

Daha önce ilçemizde de Kaymakam olarak görev yapan yeni Valimizin konunun üzerinde hassasiyetle duracağına inanıyorum.”