Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Diyarbakır Valiliğinin ev sahipliğinde "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" kapanış törenine katıldı.

                Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" hayata geçirildi.

                Toplam 3 milyar liralık bütçe ayrılan projenin kapanış töreni, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

                Merkez Yenişehir ilçesindeki Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen program, Diyarbakır'daki özel öğrencilerden oluşan 'Özel Sesler Korusu'nun verdiği mini konserle başladı.

                Bakan Mahmut Özer, törende yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

                Bir ülkenin en kalıcı sermayesi olan beşeri sermayenin niteliğini artırmada en önemli enstrümanın eğitim olduğunu ifade eden Bakan Özer, şöyle konuştu:

                "Son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm Türkiye'de bölge, şehir, ilçe ayrımı gözetilmeksizin yapılan seferberlik sonucunda, yirmi yıl gibi kısa sürede beş yaştaki okullaşma oranları yüzde 11'den yüzde 98'e, ortaöğretimdeki yani liselerdeki okullaşma oranları yüzde 44'ten yüzde 95'e, ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99'un üzerine, ortaokuldaki okullaşma oranı yüzde 99'un üzerine ulaşmıştır.”

                “Projeden ilimiz önemli bir şekilde istifade etti”

                Vali Ali İhsan Su ise yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok önemli yatırımların hayata geçirilmeye devam ettiğini söyledi.

Diyarbakır’da 1.750 okulda ve 16 bin 683 derslikte, 466 bin 157 öğrenci ve 26 bin 568 öğretmen ile eğitim öğretim hizmetlerinin iyi bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Vali Su, 2021’den bugüne 199 eğitim projesinin planlamaya alındığını açıkladı.

                Vali Su, şunları dile getirdi:

                “199 projenin yaklaşık değeri 3,5 milyar lira ve bunların bir kısmını yaparak, hizmete açtık. Şu anda inşaatı devam eden eğitim hizmetlerimiz var. İhalesini yapacaklarımız var, projeleri devam edenler var. Tabii bu manada ‘Temel Eğitimde 10.000 Okul’ projesinden ilimiz önemli bir şekilde istifade etti. Okul öncesinden liseye kadar 473 okulumuzda iyileştirmeler gerçekleştirilerek çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için hem fiziki anlamda hem de ekipman anlamında çok ciddi katkılar sağlandı.”