Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 22 ilin trafik birim amirleri ile düzenlenen ‘Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı’ Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’nun başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde Wynhdam Garden Otel’de gerçekleşen toplantıya Vali Su’nun yanı sıra; Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanı Mehmet Yavuz, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, il protokolü üyeleri ve 22 ilin trafik birim amirleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Su, dünyada ve Türkiye’de insanın olduğu her yerde trafiğin önemli bir konu olduğunu söyledi.

Trafikte yoğunluğun her geçen gün arttığına dikkat çeken Vali Su; “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2021-2030 dönemini kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve buna bağlı olarak uygulanan eylem planlarıyla devletimizin trafik ile ilgili yaptığı çalışmalarla ülkemiz genelinde ve ilimiz özelinde de trafik kazalarında önemli azalışlar meydana geliyor." dedi.

Düzenlenen kampanyaların sağladığı katkıya dikkat çeken Vali Su; “Bu sene geçen yıla göre kentte ölümlü trafik kazalarında yüzde 7, yaralamalı kazalarda ise yüzde 2, maddi hasarlı kazalarda da yüzde 3 azalma meydana geldi. Bunlar nüfus ve araç artışına rağmen çok ciddi rakamlar. Özellikle emniyet kemeri kullanımı, kırmızı ışık ihlali yapılmaması çok önemli. Aşırı hız ve seyir halindeyken cep telefonu kullanımı önemli kaza sebeplerinden. Bu konularda çok ciddi denetimler gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kentte trafik denetimlerinin yanı sıra okullarda da eğitimler verildiğini de anlatan Vali Su, bu yıl 85 okulda 4 bin 160 öğrenciye uygulamalı, 22 bin 450 öğrenciye de "trafik farkındalığı" ve "güvenlik" eğitimi verdiklerini kaydetti.

‘Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı’ iki gün boyunca devam edecek.