Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Diyarbakır'a gelişinin 85'inci yıl dönümü, tren garındaki temsili karşılama töreniyle kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 15 Kasım 1937'de Diyarbakır'a gerçekleştirdiği ziyaretin 85'inci yıl dönümü Yenişehir Kaymakamlığınca Diyarbakır Garı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene Yenişehir Kaymakamlığına vekalet eden Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik’in yanı sıra askeri erkan, gaziler ve şehit yakınları katıldı.  Törende, Atatürk'ün Diyarbakır'a trenle gelişi ve karşılanması temsili olarak canlandırıldı. Kaymakam Pendik, trenden inen gazilerin kendisine takdim ettiği Türk bayrağını gençlere emanet etti.

Kaymakam Pendik, burada yaptığı konuşmada, bu anlamlı günü büyük bir coşkuyla kutlamak istediklerini fakat İstiklal Caddesi'nde, 6 kişinin öldüğü 81 kişinin yaralandığı terör saldırısı nedeniyle programın bazı bölümlerini iptal ettiklerini ifade ederek, “Ülkemizin bir tarafında yas varken, Diyarbakır’da kutlama olmazdı. Hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralılara da acil şifa diliyorum. Terörü kınıyoruz. Atatürk vefatından yaklaşık 1 yıl önce hastalığı yeni nüks etmesine rağmen Diyarbakır ziyaretini ertelememiş, hasta haline rağmen yola çıkmıştı. Diyarbakırlılar da bu sevgiyi karşılıksız bırakmayarak gar meydanını doldurmuştu. Gazi Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Havza Genelgesi’ni yayınladıktan sonra önemli bir telgrafı Diyarbakır’a çekmişti; ‘Türk’ler ve Kürt’ler, öz kardeşlerdir. Ayrılamazlar. Varlığımız Türk ve Kürtlerin, vatanın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak için birlikte çalışmasını elzem kılıyorum’ demişti. Diyarbakırlılar da bu telgrafa saygıyla ve sahiplenmeyle karşılık verdi. Diyarbakır Türkiye Cumhuriyeti’nin ayrılmaz parçasıdır” dedi.