Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin yüzde 60 yaş koza üretimini sağlayan Kulp İlçesindeki İpek Böceği üreticilerine 10 bin dut fidanı dağıttı.

Büyükşehir Belediyesi, yerel üreticileri destekleyerek kent ekonomisinin güçlenmesini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Türkiye’nin yüzde 60 yaş koza üretimini sağlayan Kulp İlçesindeki İpek Böceği üreticilerini desteklemek için 10 bin dut fidanı dağıtımı yaptı.

Kulp Kaymakamlığı bahçesinde düzenlenen fidan dağıtım töreni İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Destek bizden üretmek sizden”

Dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Nihat Nurbaki, ipek böceğinin tek besin kaynağının dut yaprağı olduğunu söyledi.

Diyarbakır Kulp ilçesinde 800 ipek böceği yetiştiricisi olduğunu belirten Nurbaki, yılda yaklaşık 55 ton yaş koza üretildiğini ifade etti.

Nurbaki, Türkiye’de yüzde 60 oranında yaş kozanın Kulp ilçesinde üretildiğini ve Diyarbakır’ın üretimde birinci sırada olduğunu anlattı.

Bu durumdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Nurbaki, 2021 ve 2022 yıllarında ipek böcekçiliği yapan üreticilere, 30 bin dut fidanı, 2 bin 500 kilogram sönmüş kireç, 500 kilogram kırat kâğıdı hibe ettiklerini hatırlattı.

Nurbaki, şöyle konuştu:

“Bu yıl da üreticilerimize 10 bin adet dut fidanı hibe ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere ihtiyaçları olan her türlü desteği artırarak vermeye devam edeceğiz. Destek bizden üretmek sizden diyoruz.”

Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Mustafa Gözlet, Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere yaptıkları destek için teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl üreticilere desteklerini sürdürdüğünü ifade eden Gözlet, Kulp’a pozitif ayrımcılık yapıldığı için memnun olduklarını aktardı.

Konuşmaların ardından Gözlet ve Nurbaki, üreticilere fidanları teslim etti.