İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Türken, haftalık COVID-19 tablosundaki rakamlara göre vaka sayılarında artışlar meydana geldiğini söyledi. Türken, “Artan vaka sayısının azımsanacak rakamlar değil. Bu yüzden mutlaka maskemizi kalabalık olan yerlerde takmalıyız ve hatırlatma dozumuzu yaptırmalıyız” dedi.

Dünyada da koronavirüs vakalarında bir artış olduğunu bunun ilçemize de etkisi olduğunu dile getiren Türken, yeni vakaların öldürücü olmadığını, daha çok grip-nezle gibi gittiğine şahit olduklarını ama ister istemez vaka sayısındaki artış ile beraber risk grubundaki vatandaşların etkilenme oranının arttığının altını çizdi.

Risk grubunda olan vatandaşların koronavirüsü ağır geçirme, hastanede tedavi görme, yoğun bakımda olma ve vefat etme ihtimallerinin daha da yüksek olduğunu aktaran Türken, şöyle devam etti:

“Son 1 haftada günlük vaka sayımızda gözle görülür artışlar meydana geldi. Çok şükür ki yoğun bakıma yatan hastamız yok. Ama yine de 50 bin nüfuslu bir ilçe için vaka sayısı fazla. Bu yüzden mutlaka bireysel önlemelere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Maskemizi kalabalık olan yerlerde takmamız, ortamın havalandırılmasına mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor."

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Türken, bu dönem insan sirkülasyonunun fazla olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Yurt dışından ve ilçe dışındaki hemşerilerimiz bir arada olmak için çoğunlukla ilçemize geldi, keza tatile gidip dönenler oldu. Hareketliliğin çok olduğu zamanlar her ne kadar hava sıcak olduğu için insanlar dışarıda olmayı tercih etse de tabii bireysel dikkatsizlikler maalesef vakaların bu şekilde artmasına sebep oluyor. Bunların üzerine bulaştırıcılığı çok yüksek olan Omicron’un alt varyantlarını eklemek gerek.

Hatırlatma dozunu mutlaka yaptıralım

Vakaların artmasının bir nedeni de hatırlatma dozunu yaptırma sayımızda çok düşük kalmamız. Şu an hem Aile Sağlığı Merkezlerinde hem de devlet hastanemizde aşımız mevcut. Mutlaka hatırlatma dozumuzu yaptırarak virüse karşı önlemlerimizi alalım.”