İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla ülke genelinde eş zamanlı “Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU” sloganıyla kampanya gerçekleştirildi.

Kampanyaya ilçemiz Kaymakamı Vahit Yılmaz, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ve öğrenciler katıldı. Yaya geçidinden geçerek yayalara önceliğin önemine dikkat çekilmesinin ardından, şoförler durdurularak, broşür dağıtıldı ve bilgilendirme yapıldı.

Kaymakam Vahit Yılmaz, hedefin can kayıplarını yüzde 50 oranında azaltmak olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bakanlığımız trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030 yılına kadar yüzde 50 oranından azaltılması hedefi doğrultusunda önceki yıllarda düzenlenen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyalarının ardından bu yıl da “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottosu doğrultusunda “Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU” sloganıyla yaya önceliğine yönelik farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, ana güzergâhlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan yaya çizgilerinden bir tanesinin kampanya etkinliği çerçevesinde sembolik olarak kırmızıya boyanacak.

                “Önce Yaya” Görselleri Kullanılacak

İlçemizdeki yaya ve okul geçitlerindeki işaretlemeler kontrol edilecek, standartlara uygun olmayanların yenilenmesini ve eksik olanların tamamlanmasını sağlayacağız. Trafik ışığı bulunmayan ancak trafik levhalarıyla belirlenmiş okul ve yaya geçitleri üzerinde “Önce Yaya” görselleri uygulayacağız.”

                Kampanyada, trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı artırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak ve bu bölgelerde yayalara ilk geçiş hakkının verilerek sürücüler üzerinde doğru davranış modelinin geliştirilmesinin amaçlandığını belirten Kaymakam Vahit Yılmaz, hafta boyunca görevlilerin, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları alanlarda ve kurumsal iletişim sayfalarında basın/yayın organlarında, billboardlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, kampanya içerikleri kullanılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanacağını belirterek sözlerini noktaladı.