Vali Ali İhsan Su, Yenişehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kurslarından (YESMEK) mezun olan 200 kursiyer için düzenlenen ‘İstihdam Lansman Toplantısı’na katıldı.

Merkez Yenişehir Belediyesi tarafından paydaş kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarıyla hayata geçirilen Yeni İş Kariyer ve İstihdam Merkezi’nde tekstil alanında eğitimlerini tamamlayan ilk 200 kursiyer iş başı yaptı.

Yılsonuna kadar toplamda 600 kursiyerin istihdam edilmesinin planlandığı projede, 1 yıl içerisinde 3 bin vatandaşın istihdamı hedefleniyor.

Vali Ali İhsan Su, Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, devletimizin ve hükümetimizin ülkemizin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır'da da her sektörde çok önemli kamu yatırımlarına devam ettiğini söyledi.

Bunun yanında özel sektörümüz de üstün bir gayretle ilimizde yeni iş imkanları oluşturmaya, yeni fabrikalar açmaya, istihdama katkı sunmaya devam ettiğini belirten Vali Su, bu çerçevede iş insanlarına ve işverenlere teşekkür etti.

Vali Ali İhsan Su söyle konuştu:

“Ülkemizin, ilimizin daha da kalkınması açısından istihdam çok çok önemli. Bu konuda çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda ilimizde istihdamın geliştirilmesi, artırılması için Valilik, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklarımız ve ilçe belediyelerimiz olarak önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunların en önemli ve önde gelenleri ise organize sanayi bölgelerimiz. Malum birinci organize sanayi bölgemiz var. Karacadağ’da yeni bir organize sanayi bölgesi kurduk. Onun çalışmaları devam ediyor. Şu anda içinde bulunduğumuz Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz dolmuş vaziyette inşallah buraya ek yeni gelişme alanı tesis edeceğiz. Onun çalışmalarını sürdürüyoruz. Bunun yanında Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde de hayvancılıkla ilgili önemli yatırımlar, fabrikalar ve yetiştirme yönünde çok ciddi çalışmalar devam ediyor.”

Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 3.000’in üzerinde vatandaşın istihdam edildiğini vurgulayan Vali Su, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm fabrikalar bitip tam kapasiteyle çalışmaya başladığı zaman 15.000 kişiye burada istihdam sağlamış olacağız. Bu mevcut alana, genişleme alanını da kattığımız zaman belki bir o kadar kişiye istihdam oluşturmuş olacağız. Organize sanayi bölgelerimizde kalifiye eleman yetiştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. İşte Yenişehir Kaymakamımız aynı zamanda Yenişehir Belediye Başkan Vekilimiz, bu çerçevede güzel bir uygulamaya imza atmış, kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. İstihdama yönelik olarak kadınlarımızı, gençlerimizi eğitime tabi tutuyorlar ve onları yetiştirip bu fabrikalarda istihdam edilmesine vesile oluyorlar. Bu uygulamayı biraz daha yaygınlaştırıp, geliştirelim istiyoruz. Diğer merkez ilçe belediyelerimizi ve büyükşehir belediyemizi de bu uygulamaya dahil ediyoruz. Bu işi daha da büyütüp iş dünyasına kalifiye, yetişmiş eleman kazandırmak için karar aldık.”

Konuşmaların ardından Vali Su, istihdam edilen işçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran ile OSB’deki işletme sahipleri katıldı.